konto-w-banku

Porównanie kont - spora oszczędność

Od dłuższego czasu słowem-kluczem przy opłatach za bankowe konto jest warunkowość. Od spełnienia różnych kryteriów zależy bowiem czy nasze saldo zostanie uszczuplone prowizją za daną funkcjonalność konta.

Jeśli chodzi o przykład, najbardziej rozpowszechnioną warunkową opłatą jest ta za korzystanie z karty debetowej. Jest ona darmowa przy czym musimy nią wydać kilkaset złotych miesięcznie, aby tej opłaty uniknąć. Nieliczne banki stosują tutaj za kryterium zwolnienia nie sumę, a ilość transakcji (np. minimum jedna w miesiącu).

Inną dość popularną warunkową opłatą jest prowadzenie konta, które bywa uzależniona od tego czy otrzymujemy zakładany minimalny wpływ na konto w danym miesiącu. Może to też być równie dobrze otrzymywanie wynagrodzenia, stypendium lub emerytury lub utrzymywanie średnio miesięcznego salda na ustalonym poziomie.

W przypadku gdy nie spełniamy tych dwóch warunków (pomijając inne możliwe opłaty) nasz roczny rachunek może wynieść nawet kilkaset złotych. Dla przykładu weźmy jeden z bardziej popularnych banków. Warunkowa opłata za prowadzenie konta: 8 zł, warunkowa opłata za kartę 11 zł. Po zsumowaniu oraz pomnożeniu przez 12 miesięcy wychodzi aż 228 złotych. Warto zatem przy wybieraniu konta uwzględniać warunki, lub je zmienić gdy bank przesadza z opłatami. Pomocne w tym może okazać się porównanie kont w bankach.